Vali Işın, hasada katıldı

Kütahya’nın Altıntaş ilçesinde yerli arpa çeşidi Ayrancı’nın hasadı yapıldı.

Kaymakam Çelik’ten bilgiler aldı

Kütahya Valisi Musa Işın, Altıntaş Kaymakamlığını ziyaret ederek Kaymakam Muhammed Ali Çelik’ten asayiş ve güvenlik, eğitim, sağlık ve tarım gibi alanlarda yürütülen hizmetler ve ilçenin ihtiyaçları hakkında detaylı bilgi aldı.

Tanıtım ve yaygınlık hedefleniyor

Yerli arpa çeşitlerini çiftçilere tanıtmak ve yaygınlaştırmak amacıyla başlatılan çalışmalar kapsamında, Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü tarafından geliştirilen yerli “Ayrancı” arpa çeşidi hasat edildi.

“Kimseye muhtaç olmayız”

Yerli arpa hasadı programında konuşan Vali Musa Işın sezonun hayırlı olmasını dileyerek tüm çiftçilere bereketli bir hasat dönemi temennisinde bulundu. Türkiye’nin tarım potansiyeline dikkat çeken Musa Işın, “Ülkemiz, bereketli topraklara sahip. Kendi gıdasıyla geçinebilecek, kimseye muhtaç olmadan yaşayabilecek bir memlekettir. Allah’a şükürler olsun” dedi.

“Kütahya’ya tarımda ciddi destekler sağlandı”

Pandemi döneminde gıdanın öneminin daha da belirgin hale geldiğini belirten Vali Işın, “Hiçbir memleket ve millet gıdadan vazgeçemez. Gıda ve sağlık, insanoğlunun olmazsa olmaz iki önemli hususudur. Türkiye, son 22 yılda Cumhurbaşkanımız riyasetinde her iki alanda da ciddi mesafeler kat etti. Bu yıl Kütahya’mızda da tarımda ciddi destekler, hibeler yapıldı, tohum destekleri sağlandı. Yeter ki insanlarımız gayret içerisinde olsunlar” diye konuştu.

“Aslanapa Tarım ve Hayvancılık OSB büyük katkı sağlayacak”

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün çiftçilere verdiği eğitim ve desteklerin önemine de değinen Vali Musa Işın, “Bu yıl tüm köylerimizde çiftçi eğitim toplantıları yapıldı. Hibe destekleri çiftçilerimize sunuldu. Aslanapa ilçemizde büyük bir Organize Hayvancılık Bölgesi kuruyoruz. Çalışmalar başladı ve bu proje ilimize büyük katkı sağlayacak” dedi.

“Bu yıl 5 sulama barajının ihalesi yapıldı”

Kütahya’nın ekonomik potansiyelini artırmayı hedeflediklerini belirten Musa Işın, “İlimizin ekonomideki toplam payı yüzde 11 civarında. İnşallah bu rakamı yüzde 20’lere çıkaracağız. Bu yıl 5 sulama barajının ihalesi yapıldı. Barajlar tamamlandığında tarıma ciddi katkılar sağlayacak” ifadelerini kullandı.

“400 bine yakın üretim beklenmektedir”

Programda konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emre Yeniay, “2024 üretim sezonunda bakanlığımız bütçesi ile birlikte %50 hibeli olarak ‘Buğday Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi’ projesi kapsamında toplam 10 milyon 160 bin TL bütçe ile 720 ton buğday tohumu 36 bin da alana ekilmek üzere 4 bin üreticimize dağıtılmıştır. Sonuç olarak 2024 hasat sezonu ile ilimizde yaklaşık 90 bin ton arpa, 250 bin ton buğday üretimi ile birlikte ülke ekonomimize katkı sağlanması beklenmektedir” şeklinde konuştu.

Hasat töreninde kimler vardı?

Altıntaş’ın Genişler köyünde düzenlenen hasat törenine Kütahya Valisi Musa Işın, Kütahya İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Emre Yeniay, AK Parti Kütahya Milletvekili Ecz. İsmail Çağlar Bayırcı ve AK Parti Kütahya İl Başkanı Mustafa Önsay, Altıntaş Kaymakamı Muhammed Ali Çelik, Altıntaş Belediye Başkanı Hikmet Tunç, İl ve İlçede yer alan kamu kurum ve kuruluşların mülki idare amirleri, İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti ve STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

“Bereketli bir sezon olmasını diliyorum”

Aslen Altıntaş’ın Oysu köyünden olan Vekil Ecz. Bayırcı, “Altıntaş İlçemizin Genişler Köyünde düzenlenen hasat programına katılarak üreticimizin yanında olduk. Kütahya’mıza, İlçemize, çiftçimize ve ülkemize hayırlı olsun. Bereketli bir hasat sezonu olmasını diliyorum” dedi.

Basılı ve dijital abonelikleriniz için: 0.274.333 43 36’yı arayabilir, kutahyapostasigazetesi@gmail.com adresine mail atabilirsiniz

PAYLAŞ