Haşhaş hasadı imece usulüyle başladı

Kütahya’nın Altıntaş ilçesine bağlı Akçaköy Köyü’nde yetiştirilen organik haşhaş, gıda ve ilaç sanayisinde değer buluyor

“10 aylık emeğin ürünü

Akçaköy köyünde haşhaş toplayan Ramazan Kibar, yaptığı açıklamada, eylül ayında ekimini yaptıkları haşhaşın temmuz ayında hasadına başladıklarını belirtti. Kibar, haşhaşın tamamen organik olarak yetiştirildiğini ve gübre, hormon gibi hiçbir kimyasal madde kullanılmadığını vurguladı. Haşhaşın kapsülünü evlerine götürerek ayıkladıklarını ve devlete teslim ettiklerini ifade etti. Haşhaş tohumunun ise şahıslara satıldığını dile getirdi.

Birçok alanda kullanımı bulunuyor

Kibar, haşhaşın çok yönlü kullanımına da değinerek, gözleme, kahvaltılık, pekmezle karıştırılarak tüketildiğini, ayrıca hamur işlerinde, pastalarda ve böreklerde de kullanıldığını belirtti.

“Bölge ekonomisi açısından önem arz ediyor”

Altıntaş Ziraat Odası Başkanı Sadettin Koşmaz ise haşhaşın bölgede önemli bir tarımsal ürün olduğunu ve ekimi konusunda köylülerin titizlikle çalıştığını ifade etti. Koşmaz, haşhaşın ekiminden hasadına kadar devlet kontrolünde olduğunu ve bu sürecin önemli olduğunu vurguladı.

Hasat ve pazarlanması sürdürülecek

Altıntaş ilçesinde haşhaş hasadının devam edeceği ve ürünlerin pazarlanmasıyla ilgili çalışmaların sürdürüleceği bildirildi.

Basılı ve dijital abonelikleriniz için: 0.274.333 43 36’yı arayabilir, kutahyapostasigazetesi@gmail.com adresine mail atabilirsiniz

PAYLAŞ