DUMLUPINAR ÜNİVERSİTESİNDE “VEFA GECESİ”

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Kütahya’nın kültürüne katkı sağlayan vefat etmiş isimleri anmak için “Vefa Gecesi” düzenledi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Vefa Gecesi etkinliğine; Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, Kütahya Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Ertaş, DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören, İl Jandarma Komutanı Albay Tayfun Dündar, STK Temsilcileri, bazı daire müdürleri, sanatçılar, sanatseverler, akademisyenler ve davetliler katıldı.

 “BU GÜZEL İNSANLAR  UNUTULMASIN”

 Gecenin açış konuşmasını DPÜ Rektörü Prof. Dr. Remzi Gören yaptı. Kütahya’nın manevi iklimine dokunan 14 ismin anılacağını ifade eden Rektör Gören, “Geriye maddi olandan çok manevi miras bırakan bu şahsiyetlerin hayat hikâyeleri hakkında, kısa denecek sürede birkaç resim ve anıdan başka yeteri bilgiye ulaşamadık. Aslında amacımız da zaten, her bir şahsiyet hakkında belgesel hazırlamak değil, onları hayır ile yâd etmek, ruhlarını şad etmektir. Bu mümtaz şahsiyetlerin yakınlarına Vefa Ödülleri verdiğimiz bu törenleri yapmamızın tek nedeni de zaten bu. Bu güzel insanlar unutulmasın” dedi.

 “ANADOLU’YU ANADOLU YAPMIŞ İNSANLAR”

 Gecede emeği geçenlere teşekkür eden Kütahya Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Ertaş, “Bu gece burada anacağımız gönül insanları Anadolu’da göle maya çalanların devamı niteliğinde. Ben bunu çok önemsiyorum. Unutmamamız, unutturmamamız lazım.  Kendilerinin amel defterlerinin kapanmamış olmasını diliyor, bu geceyi düzenleyen Kütahya Dumlupınar Üniversitesine ve Rektör Prof. Dr. Remzi Gören’e teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 “KÜTAHYA DEVRALDIĞI MİRASI GELECEK  NESİLLERE AKTARIYOR”

 Vefa Gecesi’nin DPÜ’nün Kütahya’ya olan sorumluluğunun bir nişanesi olduğunu belirten ve gecede bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu paylaşan Kütahya Valisi Dr. Ömer Toraman, “İnşallah bu etkinliklerin devamı gelir. Bizler yazmayı, yapılanları kayda geçirmeyi ihmal ediyoruz. Bunları not almak, kaydetmek lazım, aradan ne kadar zaman geçerse geçsin arayan ulaşabilsin diye. Bizim medeniyetimiz çift taraflı: bir tarafı maddi, bir tarafı da manevi. Bu ruh ve beden dengesinin de tezahürüdür. Kütahya Anadolu’nun inşa sürecinde memba vazifesi görmüş bir il.  Bir başka benzetmeyle medeniyetimizin Anadolu’daki taşıyıcı sütunlarından biri olmuş bir şehir. Kütahya, maddi ve manevi alanlarda devraldığı mirası bir sonraki nesile aktarma şuurunda ve sorumluluğunda hemşehriler barındırıyor. Bugün kıymetli büyüklerimizin aziz hatırasını yad ediyoruz. Üniversitemize ve Rektörümüze bu geceden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

 Gecede Kütahya’nın değerlerinden olan Mehmet Dumlu, Abdullah Usluoğlu, Hacı Ali Dalıgül, Mevlevi Akif Dede, Şeyh Seyfi Efendi, Zadeoğlu Halit Büyüköğüt, Aktakke Halit Soyuöz, Duagür Halit Temizer, Demir Hafız Ali Akın, Nurettin Çanakoğlu, Hacı Mustafa Önsay, Hacı Hıfzı Emer, Sarı Hoca Mehmet Ruhi Turan ve Müftü Hafız İbrahim Akgün’ün yakınlarına “Vefa Ödülleri” Vali Dr. Ömer Toraman ile protokol üyeleri tarafından verildi.Vefa Gecesi, hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından sona erdi.

PAYLAŞ