Turizm Master Planı Önümdeki yıl Tamamlanacak

7 bin yıllık geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kütahya’nın turizmde söz sahibi olması, potansiyellerinin verimli şekilde değerlendirilip etkin sonuç alınması için Kütahya Valisi Ali Çelik’in talebi üzerine başlatılan Turizm Master Planı 2021 yılı içerisinde tamamlanacak.

Kütahya’nın iç ve dış turizm potansiyelini ortaya çıkarma, turizm faaliyetlerinin gelişmesini sağlama, turizm yoluyla istihdam yaratma ve turizm kaynaklı ekonomik gelişime katkı sunmaya yönelik hazırlanan Kütahya Turizm Master Planı’nın iş birliği içerisinde yürütülmesini sağlamak amacıyla protokol imzalandı. İş birliği protokolü imza törenine; Kütahya Valisi Ali Çelik, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal ile Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Ahmet Ağca katıldı. Protokolün hayırlı olması temennisinde bulunan Vali Ali Çelik, Kütahya Turizm Master Planı’nın 2021 yılı içerisinde tamamlanacağını söyledi.
7 bin yıllık geçmişiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapan Kütahya’nın turizmde söz sahibi olması, potansiyellerinin verimli şekilde değerlendirilip etkin sonuç alınması için Kütahya Valisi Ali Çelik’in talebi üzerine Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) önderliğinde Turizm Master Planı hazırlanıyor.
Geçtiğimiz ay içerisinde Dumlupınar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde gerçekleştirilerek Turizm Master Planının ilk sacayağı oluşturularak bu yönde yapılacaklar anlatılmıştı. Gelinen son noktada Kütahya Turizm Master Planı’nın iş birliği içerisinde yürütülmesini sağlamak amacıyla protokol imzalandı.
Turizm Master Planı Projesi Hazırlık Toplantısı’nın yol haritasını belirlemede bir istişare, fikir alışverişi olduğunu dile getiren Vali Çelik, “Proje ekibi, bilimsel metodolojisini belirledikten sonra hızlı bir şekilde hareket etmeliyiz. Kültür ve Turizm Bakanlığından belediyelere, üniversiteden kaymakamlıklara, özel idareden STK’lara, köydeki Mehmet amcaya, Ayşe teyzeye kadar kimin ne yapacağı konusuna dair yol haritasını ortaya koymamız gerekir ki harekete geçirelim” ifadelerini kullandı. Gelişimin tek bir kişi ya da tek bir kurumla mümkün olmadığını, herkesin bir sorumluluğu ve yapabileceği bir şey olduğunun altını çizen Vali Çelik, “Bu işi herkesin sahiplenmesi, farkındalık kazanması gerekiyor. Hepimiz ‘ben ne yapabilirim’ sorusunu sormalıyız. Yol ağlarına, ticari konaklama kapasitelerine, altyapıdaki sorunlara kadar hızlı bir şekilde analiz yapıp proje mantığıyla dönüşümünü sağlamalıyız ki herkes sorumluluğunu yerine getirebilsin” diye konuştu.

PAYLAŞ