Köylere aralıksız hizmet

İl Özel İdaresi’nin yıllık bütçesinin yüzde yirmisini hukuki olarak eğitime ayırdıklarını açıklayan İl Genel Meclis Başkanı Musa Yılmaz, 2021 yılında ayrılan payın depreme dayanıksız olduğu için yıkılan okulların yapımında kullanacaklarını söyledi. 29 okulun yıkım ihalesinin yapıldığını, yerlerine yine okul yapılacağını açıklayan Başkan Yılmaz köylerde içme suyunun olmadığını bildirdi.

İl Genel Başkanı Musa Yılmaz, özel idarenin yatırım çalışmaları hakkında açıklamalarda bulunarak, görev sürecinde hayata geçirilen ve 2021 yılında tamamlanması hedeflenen eğitim projeleri hakkında bilgiler verdi.

546 KÖYÜN TAMAMINDA İÇME SUYU VAR

Kütahya’nın içme suyu ve sulama suyu hakkında bilgiler veren Başkan Yılmaz: “546 köyümüzün tamamında içme suyu şebekemiz var. Sulama konusunda 66 adet yer altı sulama tesisimiz var. 103 adet yer üstü sulama tesisi, 43 tane sulama göletimiz var. Bunun 41 tanesinde sulama tesisi mevcut. 59 adet hayvan içme suyu dediğimiz göletler var, bunlarla bölgedeki insanımızın tarımsal girdilerini kolaylaştırmak için sulamada kolaylık yapıyoruz” dedi.

YIKILAN BAZI OKULLAR  YAPILMAYACAK

Başkan Işık, eğitim hizmetleri için de belli bir bütçe ayırdıklarını söyledi. Özel İdare bütçesinin hukuki olarak her yıl yüzde 20’sini eğitim yatırımlarına ayırdıklarını kaydeden Başkan Yılmaz: “Bu sene şöyle bir çalışmaya imza attık; pandemi sürecini fırsat bilerek, ilimizde son depremsellik testini geçemeyen okullarımızın tamamını yıkıyoruz. Şu anda 29 tane okulumuzun yıkım ihalesi yapıldı. Bu 29’un yerine 29 yapılacak ama bu 45’e kadar çıkıyor, bazıları da yapılmayacak. Çünkü orada lokasyon olarak öğrenci gelme ihtimali zayıf. Onları en yakın yerlere taşıyoruz. Bu giriştiğimiz ciddi bir iş, fakat başaracağımıza inanıyoruz” açıklamasında bulundu.

PAYLAŞ