Değeri 50 Milyon TL

AK Parti Kütahya İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, Beşkarış Barajı 3. Etap ihalesinin yapıldığına dikkat çekip 50 Milyon Değerindeki ihalenin Altıntaş ve Aslanapa ovasında tarım zenginliği yaşatacağına dikkat çekti.

AK Parti İl Başkanı Sebahattin Ceyhun, Altıntaş Beşkarış Barajı’nın 3. Etap ihalesinin yapıldığını ifade etti.
“Hem Altıntaş hem Aslanapa ovası tarım yönünden kıymetli topraklara sahip. Toprakların kıymetlendirilmesi adına oraların sulanması gerekiyor” diyen AK Parti İl Başkanı Ceyhun; “Sulanabilir topraklardaki verim sulanmayana göre 4 kat daha fazla oluyor. 10 dönümden aldığınız buğdayı sulanması halinde 2.5 dönümden alabilir geri kalan 7.5 dönümünü çok farklı ürünlerle değerlendirebilirsiniz. Verimli toprakların çok daha iyi değerlendirilebilmesi için gölet projelerimiz var. Gölet projesi olan yerlerde toplulaştırmayı beraberinde yapıyoruz. 2.2 dekar ortalama toprak büyüklüğümüz var. Çiftçi kayıt sistemine dahil olan ve olmayan tüm çiftçilerin ortalaması bu rakam. Ortalama 60 dönüm kadar çiftçilerimizin ortalama toprağı var. Yani bir çiftçinin 20-30 tarlası farklı yerlerde olacak şekilde var. Bu mazotu, büyük makine kullanımını engelliyor. Bunun için toplulaştırma yapmamız lazım” diye konuştu.
Ceyhun, “En önemli ovamız olan Altıntaş’ta toplulaştırma faaliyetlerini yapmıştık. 5 karış barajının 1 ve 2.etaplarını ihalelendirmiştik. 3. Etapları da ihaleye çıktı” dediCeyhun;“Toplulaştırma yüzde 50 verim artışı sağlıyor. 3. kısmın bitmesi için biz sık sık milletvekillerimizle birlikte bakanlığımıza giderek biran önce yapılmasını söylüyorduk. Bunun ihale tarihi belli oldu. 8 Mart’ta 5 karış barajının 3. Etap ihalesi olacak. Bu Kütahya için çok önemli bir olay. 50 milyon TL’lik bir işten bahsediyoruz. Ovamız için çok müjdeli bir haber olduğunu düşünüyorum.”Beşkarış Barajında yapılacak 3. Etap proje sayesinde 97 Bin dekar arazinin sulaması yapılacağına dikkat çeken Başkan Ceyhun; “Ovanın sulandırılması yılda 2 ya da 3 ürün alınmasını sağlayacak. 1. ve 2. Kısımlarda daha önce hiç ekilmeyen ürünler yetiştirilmeye başlandı. Proje 31 bin dekar arazinin suyla buluşmasını hedefliyor. Alibey Köy, Aykırıkçı, Kuyucak, Pusan Köylerimizin toprakların tarımsal alanda daha verimli ve bereketli olması sağlanacak. 5 karış barajının tamamlanan 1.etabıyla 23 bin dekar, 2.etabıyla 43 bin 273 dekar, 3.etapla birlikte 31 bin dekar; toplamda 97 bin 273 dekar arazimizi suyla buluşturuyoruz” diye konuştu.

PAYLAŞ