Barajların su seviyesi düştü

Porsuk Barajı’nda su seviyesi düştü, eski minare tamamen gün yüzüne çıktı. Kuraklık alarmı veren Baraj eski günlerini mumla arıyor.

Eskişehir ile Kütahya arasında bulunan Porsuk Barajı’nın büyük bir bölümü kurudu. Barajdaki su seviyesinin çekilmesiyle 70 yıl önce inşa edilen minare tamamen gün yüzüne çıktı. Balık tutarak geçimini sağlayan vatandaşlar ise endişeli.
“PORSUK BARAJI’NDA
SU SEVİYESİ DÜŞTÜ”
Sulama ve içme suyu temini amacıyla 1966-1972 yılları arasında inşa edilen Porsuk Barajı’nda su seviyesi düştü. Kuraklık sebebiyle yaklaşık 3 kilometre boyunca çekilen baraj suları drone ile havadan görüntülendi. Porsuk Çayı’nın menderesler haricinde bir bölümünün kuruduğu gözlenirken, su seviyesi yüzde 34 azaldı. Şimdilerde koyunların otlatıldığı Porsuk, eski günlerini mumla arıyor.
“SU SEVİYESİ ÇEKİLDİ 70 YILLIK MİNARE ORTAYA ÇIKTI”
Suların çekilmesiyle Sofça Mahallesi’nde 1950 yılında inşa edilen minare ve birkaç bina gün yüzüne çıktı. Porsuk Barajı’nın yapımıyla o yıllardan buyana sular altında kalan minare, kuraklığın boyutunu gözler önüne seriyor. Toprağı çatlayan arazinin tam ortasında kalan minare ilginç görüntüler oluşturdu.
Bu arada baraj yatağında yer alan Sofça Mahallesi’nde yaşayan vatandaşların çoğu balıkçılıkla geçimini sağlıyor. Önceki yıllara göre balık tutmakta zorlanan köy sakinleri umutla yağış bekliyor. Yetirince balık tutulamadığı için kullanılmayan kayıklar ise karaya oturdu.

PAYLAŞ